A Városligeti fasor és a Bajza utca sarkán áll az evangélikus gimnázium és templom monumentális épületegyüttese. Nem ez volt az első ilyen intézmény, hiszen Budapesten a lutheránus istentiszteletnek és oktatásnak régi hagyományai voltak. Első iskolánk 1795-ben, templomunk 1799-1808-ban, majd gimnáziumunk 1862-65-ben épült a jelenlegi Deák téren, valóságos evangélikus központot alkotva. A régi iskolaépületek azonban a 19. század végére már túl szűkek lettek, és felmerült egy új gimnázium építésének az igénye. Ez a Városligeti fasorban, végső formájában, a hozzá csatlakozó templom épülettel együtt valósult meg.

A Damjanich utcai gyülekezeti központ felújítása a sok évtizedes intenzív használat következtében szükségessé vált. A munkák hosszú előkészítés után 2008. augusztusában kezdődtek el. A korábbi elrendezést módosítva és átépítve készült el a lelkészi hivatal, gyülekezeti terem, irodák és kiszolgálóhelyiségek együttese, így az utcai fronton nagy alapterületű és világos, sok funkcióra használható gyülekezeti terem készült el, míg a kert felőli oldalon találhatók a hivatali helyiségek. A megújult központ felszentelésére 2009. április 4-én, virágvasárnapot megelőző szombaton került sor.

A templom melletti rendezetlen közterület  rendezésére és új funkcióval való felruházására Aradi György lelkész tett javaslatot a VII. kerületi önkormányzatnál. Ennek következtében 2007. október 31-én alapkőletétellel, 2008 pünkösdjén pedig a környék egészét megmozgató fesztivál keretében történt átadással és szenteléssel készült el a Reformációi emlékpark, Lestyán-Goda János szobrászművész emlékművével.

Kaczián János 1905-1923
Kemény Lajos 1923-1952